Американські вчені оголосили про істотний прорив на шляху створення обчислювальної системи.
За словами вчених, який можна порівняти з потужністю людського мозку комп'ютер може бути розроблений до 2019 році.За думку вчених, безперервне збільшення обсягів цифрової інформації та її ускладнення ведуть до необхідності створення нового типу обчислювальних систем, які у величезному потоці інформації зможуть виловлювати потрібні і важливі дані та робити це з більш високою точністю. У бізнесі такі системи зможуть аналізувати великі обсяги даних, допомагаючи приймати вірні рішення. Про це заявляють фахівці IBM.
Крім співробітників IBM, у розробці так званих когнітивних обчислювальних систем (здатних вчитися, а не просто обробляти дані) беруть участь вчені з Національної лабораторії Лоуренса Берклі, Стенфордського університету, Університету Вісконсіна в Медісоні, Медичного центру при Колумбійському університеті та Каліфорнійського університету в Мерсед.
Учені вперше змогли імітувати роботу мозку ссавця, що містить 1 мільярд нейронів і 10 трлн нейронних зв'язків між ними. Імітація була виконана на суперкомп'ютері Dawn на базі платформи IBM Blue Gene / P, розташованому в LBNB в Берклі, штат Каліфорнія. Відповідно до останньої редакції рейтингу Топ-500, це одинадцятий за продуктивністю суперкомп'ютер у світі. Він містить 147456 процесорів, має 144 терабайта оперативної пам'яті і працює під управлінням операційної системи CNK / SLES 9. Максимальна обчислювальна потужність системи складає 415,7 трильйонів операцій з плаваючою комою в секунду, споживання електричної енергії - 1134 кВт. Для вивчення людського мозку і побудови моделі інфраструктури нейронних зв'язків використовувався ядерно-магнітно-резонансний томограф.
Вчені впевнені, що з часом вони зможуть зменшити обсяг і енергоспоживання обчислювальної системи, здатної сприймати і обробляти інформацію так само, як це робить ссавець. Зокрема, довгостроковою метою учених є створення компактної системи з такими здібностями, енергоспоживання якої буде менше в порівнянні з сучасними системами класу HPC. Розробки ведуться при матеріальному сприянні Агентства передових оборонних досліджень США (DARPA), яке в рамках проекту під назвою SyNAPSE вклало в розробку комп'ютерного чіпа з когнітивними можливостями $ 16,1 млн. "Метою даної ініціативи є створення нового виду електроніки, яка зможе розуміти і відповідати на інформативну середу зовсім новим для обчислювальної техніки чином - як це робить мозок ", - коментує директор програми Тодд Хілтон.
Дослідники переконані в тому, що розробляється ними система має принципову відмінність від будь-яких відомих на сьогоднішній день комп'ютерів, так як працює в інший спосіб - вона не просто отримує і порівнює інформацію з існуючою в своїй пам'яті, а є здатною до самостійного навчання.
"Вчитися на прикладі людського мозку - найбільш вірний шлях розвитку сучасних обчислювальних систем, - вважає почесний співробітник IBM, директор дослідницької лабораторії IBM Research - Almaden Джозефін Чен. - Зі збільшенням обсягу інформації і все більш щільним проникненням обчислювальних систем в наше повсякденне життя, цілком розумно створення комп'ютерів, які б змогли сприймати інформацію так само, як це робимо ми з вами ". За словами вчених з IBM, який можна порівняти з потужністю та ефективністю людського мозку комп'ютер може бути розроблений до 2019 року.
|